Článek připravil PETR NECKAŘ
Vychystávací vozíky jsou specifické tím, že nejsou určeny pro přepravu břemen. Stroje primárně slouží při kompletování zboží na paletu, to znamená, že řidič začíná operaci s prázdnou paletou (paletami) na vidlích a končí s paletou zkompletovanou (plnou). Stroje jsou pak přizpůsobeny svou ergonomií k tomu, aby řidič měl neustále rychlý přístup jak k paletám v regálu, tak k paletě či paletám na vidlích vozíku.
Tyto vozíky lze v zásadě rozdělit na dva základní typy: horizontální a vertikální. Horizontální vychystávací vozíky jsou určeny k vychystávání ze země, popřípadě v kombinaci s první nadzemní úrovní. Tyto stroje se nejběžněji používají s vidlemi o délce 2400 mm pro vychystávání dvou palet najednou. Pakliže to nepovoluje prostor pro otáčení či systém, používají se vidle pro jednu paletu. Stroje pro horizontální vychystávání se mohou používat i pro transport celých palet. Vertikální vychystávací vozíky se používají pro kompletování palet z nadzemních úrovní. Zdvih strojů přes 10 m (vychystávací výška i přes 12 m) umožňuje k vychystávání využít prakticky všechny úrovně v běžných skladech.
Důležitou funkcí je ovládání pojezdu vozíku při chůzi
Vychystáváním jako takovým klesá produktivita skladu (oproti manipulaci s celými paletami). Vychystávací vozíky jsou konstruovány tak, aby byla produktivita zachována co nejvyšší. Ergonomie je u strojů taková, aby se co nejvíce minimalizoval počet úkonů, které musí obsluha vykonat, což znamená nejen zrychlení, ale i šetření sil. To vše s ohledem na maximální bezpečnost. Pro vychystávací vozíky se používají výhradně elektrické pohony. Vzhledem k faktu, že vychystávání probíhá výhradně ve vnitřních prostorách skladů, je elektrický pohon jediný možný. Motory by pak měly být na střídavý proud. Tato nejmodernější technologie zaručuje maximální efektivitu s velmi nízkými náklady.
Téměř každá společnost má systém vychystávání postaven na jiných prioritách, tím pádem bývá základní výbava relativně jednoduchá. Bohatá je pak volitelná výbava – tak, aby si zákazník mohl stroj přizpůsobit přesně svým potřebám. V základní výbavě nesmí chybět vše, co se týká bezpečnosti. Řidič potřebuje dostatečný pracovní prostor pro pohyb uvnitř vozíku spojený s jednoduchou a intuitivní ergonomií. Samozřejmostí musí být i bezpečnostní prvky zaručující bezproblémový pohyb mimo stroj u horizontálního či práci ve výškách u vertikálního vychystávání. Mezi standardní vybavení by dále mělo patřit velké množství odkládacích ploch, ať už na papíry, psací potřeby nebo osobní věci.
U vozíků pro horizontální vychystávání je v nadstandardní výbavě nejčastěji zájem o ovládací prvky, díky nimž je možno stroj posouvat i při stání vedle u palety. Používá se v případě, že manipulant vychystává z palet vedle nebo blízko sebe, tím pádem mu odpadá nastupování a vystupování. Dalšími častými požadavky jsou držáky na obalovací fólie, archy papíru nebo datové terminály. Zájem je rovněž i o prvky umožňující vychystávání z vyšší úrovně. Může jít o stupínky potažené protiskluzovým materiálem nebo zdvihací plošinu řidiče. U strojů pro vertikální vychystávání jde především o prvky zvyšující komfort řidiče. Jedná se např. o přízdvih vidlí, aby se manipulant nemusel v začátku plnění palety ohýbat s těžkými předměty, dále pak o dělený nebo oboustranný ovládací pult nebo osvětlení kabiny či místa pro vychystávání. Speciální disciplínou je pak vytvoření přesné vychystávací plošiny pro případ, že musí manipulant vstoupit do prostoru, kam zboží pokládá.
Základní výbava bývá oproti volitelné relativně jednoduchá
Při výběru správného typu by si měl umět zákazník položit otázku, zda potřebuje opravdu jen speciální stroj na vychystávání, to znamená, zda bude stroj 100% vychystáváním vytížen, nebo jestli stroj pro horizontální vychystávání bude potřeba i pro transport palet – a v jakém poměru. Od toho se vždy odvíjí volba správného typu stroje, potažmo i délky vidlí. Horizontálně vychystávat se dá v určité fázi i s klasickým nízkozdvižným vozíkem, jde jen o to, co bude jeho hlavní náplní. Pakliže bude mít funkci kombinovanou, nesmí ztratit univerzálnost. U strojů pro vertikální vychystávání v úzké uličce je pak nutné zvážit, zda zvolit speciál (stroj jen pro vychystávání) nebo jestli využít kombinovanou funkci trojstranného zakladače typu man-up, kdy kabina vyjíždí nahoru. Z tohoto stroje jde vychystávat (ne tak komfortně jako u speciálu, ale jde) a stroj může i zakládat palety do regálu.
Jak se zorientovat v nabídkách jednotlivých dodavatelů a jaká základní kritéria při výběru ideálně zohlednit? Odpověď je poměrně jednoduchá: Jako první by měla firma vědět, jakou logistickou operaci chce dělat. Mít analýzu toho, kolik položek bude dělat po celých paletách, kolik položek musí vychystávat a v jaké obrátkovosti (utvořit si takzvanou ABC analýzu). Dalším důležitým faktem je, kolik na dané operace má firma místa. Faktor, který ovlivňuje plánování, je také potřebná produktivita skladu, tu určuje především potřeba konečného zákazníka, jinak řečeno potřeba posledního článku logistického řetězce. K tomu všemu je potřeba přiřadit i správný software pro řízení skladu (Warehouse Management System – WMS). Až pak přicházejí na řadu stroje. Musí přesně zapadat do potřeb.
Firmy, které vychystávají, pracují většinou na více směn. Stroje jsou tak někdy i v nepřetržitém provozu. Z tohoto důvodu je důležité při výběru brát v potaz i rychlost servisních zásahů. Dlouhé a časté prostoje nutí zákazníka k pořízení většího počtu strojů, aby zaručil potřebnou produktivitu skladu. Důležité je dbát na prevenci a stroje podrobovat pravidelným servisním prohlídkám a údržbám. Zákazník by se tak měl při výběru zajímat i o servisní jednoduchost strojů (platí hlavně pro vertikální vychystávače). Jak jednoduchá je kabeláž, jak přehledné a jednoduché je uspořádání prvků… Minimalizovat náklady umožňuje i správná volba kapacity baterie a typu nabíječe při pořízení.
Vychystávání je stále rozšířenější logistickou operací. Stále více konečných zákazníků klade důraz na snížení vlastních skladových zásob a tím automaticky vytváří tlak na svého dodavatele. Požaduje častější závozy menšího množství zboží. Tím pádem odpadá luxus celopaletových zakázek a zvyšuje se počet zakázek vychystávaných. Mezi časté zákazníky pro horizontální vychystávání patří například potravinové řetězce nebo drogerie. V horních patrech mají uložené zásoby na doplnění vychystávacích pozic na zemi a z dolních pozic pak vychystávají, nejčastěji po dvou paletách najednou. Tak zvyšují produktivitu. Častým uživatelem vychystávacích vozíků pro vertikální vychystávání jsou pak firmy, které skladují například oblečení, jde také o sklady náhradních dílů nebo sklady patřící výrobním závodům. Z velké části pracují stroje v úzké uličce a jsou indukčně vedeny.
Názor:
Využijte zkušenosti odborníků!
Dodavatel manipulační techniky by měl fungovat jako profesionální poradce, který umožní zákazníkovi se ve výběru orientovat a správně zvolit. Vychystávání je složitý logistický proces vyžadující profesionálního partnera, jelikož vše se nemůže řešit postupně, ale najednou s danými návaznostmi. Jen tak má projekt šanci. Vychystávání zůstane určitě tématem i do budoucích let. Inovace se budou zcela jistě ubírat cestou buď částečné, nebo celkové automatizace.
Martin Tumpach, regionální vedoucí prodeje, Jungheinrich (ČR).
Článek původně vyšel v Systémech Logistiky č. 129/1-2 2014