Pohyby nadnárodních firem po světě nelze plně vysvětlit pouze prostřednictvím pojmů offshoring, či reshoring (přesun podnikání do jiného státu, či návrat do země původu). „Strategie společností nejsou zdaleka jednorozměrné,“ říká Guy Douetil, ředitel oddělení korporátních služeb Colliers International v regionu EMEA. „Dobrou zprávou pro Evropu je, že by měla zlepšit svou pozici jako „best-shoring“ destinace díky změnám na železnici a hlubinných mořských přístavech, což znamená, že může obsáhnout široké spotřebitelské trhy jak v Evropě, tak Asii.“
Přestože téměř jedna čtvrtina výrobních společností přesunula v posledních pěti letech část svých výrobních činností zpět do Evropy, podle zprávy je to jen zřídkakdy součástí explicitní strategie repatriace. Ve skutečnosti pouhých 11 % výrobních společností se plánuje vrátit do Evropy nebo zvažuje „re-shore“ v následujících třech letech.
Rozvíjející se trhy porostou
Průzkum také ukazuje, že rozvíjející se trhy zažijí růst s tím, jak rostou jejich domácí ekonomiky a spotřebitelské základny, a že tyto země zůstanou i nadále primárním cílem pro výrobní expanzi. Podle průzkumu má polovina zúčastněných v úmyslu v následujících třech letech rozjet výrobu ve východní Evropě, Rusku nebo Turecku, kde se očekává, že automobilový a farmaceutický sektor budou i nadále hnací silou růstu výroby.
Rozvoj a modernizace hlubinných přístavů v jižní Evropě umožní, aby tyto přístavy mohly pojmout větší lodě, a vytvoří tak konkurenční obchodní cesty pro zboží dovážené z Asie do Evropy, zejména do střední a jihovýchodní Evropy.
3D tiskárny možná změní některá odvětví
„Přesuny mezi „nízkonákladovými“ zeměmi, zejména z Číny do dalších rozvíjejících se ekonomik, se budou zvyšovat,“ upozorňuje Guy Douetil a vysvětluje proč: „V Číně se od roku 2007 platy více než zdvojnásobily a zavedení povinných sociálních příspěvků zaměstnavatelů a narůstající mzdová očekávání ze strany zaměstnanců pravděpodobně způsobí další tlak na růst celkových mzdových nákladů.“
V delším časovém horizontu se dá také očekávat, že dodavatelský řetězec se radikálně změní díky technologickým inovacím, jako je 3D tisk a robotizace, což firmám umožní umístit své výrobní závody blíže ke spotřebiteli. „Přestože je nyní 3D tisk ve velmi rané fázi, rychle se rozvíjí a brzy umožní vyrábět komplexní pevné objekty a přizpůsobit vstupy stejně snadno jako standardní díly. Montáž součástek bude stále více prováděna roboty, takže mzdové náklady a regulace budou méně určujícím faktorem pro umísťování továren a získávání rozhodnutí,“ předpovídá Guy Douetil.