„Předpokládáme, že obecný cenový trend na většině ostatních relací z nebo do Evropy bude do konce třetího čtvrtletí 2013 stálý. Pouze směr z Evropy do USA a Kanady představuje riziko růstu cen z důvodu omezené lodní kapacity a rostoucích objemů,“ říká Radek Duda, produktový manažer námořních přeprav DB Schenker.
Výhledy pro rejdaře nejsou na zbytek letošního roku příliš příznivé. K 1. červnu letošního roku sice došlo k částečnému navýšení sazeb na trase Asie – Středomoří, na trhu však letos také dojde k rekordnímu navýšení přepravních kapacit. „Odhadujeme, že na trhu přibude až 1,7 milionu 20stopých kontejnerů, což představuje přibližně 7% nárůst. Oproti tomu růst globální poptávky trhu lze očekávat na 2–3 %,“ dodává Radek Duda z DB Schenker.
Sazby porostou na trase Asie – severní Evropa
Rejdařské společnosti očekávají nárůst sazeb také na trase Asie – severní Evropa, a to v období od 1. července, kdy došlo k navýšení v rozsahu 1 400 až 2 000 USD za 40stopý kontejner a o polovinu méně u 20stopého kontejneru. Předpokládá se, že se rejdařům nepodaří prosadit plnou výši těchto částek, avšak z dlouhodobého hlediska by měl být pokles zastaven.
Mezi opatření, která loďařům pomohou snížit přebytečnou lodní kapacitu, patří parkování prázdných lodí, dočasné omezení servisů (blank sailing), zpomalování lodí (slow steaming) nebo prodlužování přepravních časů. Významnou roli bude mít také společný postup rejdařů, kteří se tímto způsobem budou snažit omezit příčiny finančních ztrát a opět navýšit své sazby.