I když boom těžby plynu z břidlice v USA započal již před několika lety a brzy se zjistilo, že mají plynu nadbytek, přesto se americká vláda k udání povolení exportu dlouho neměla. Před dvěma roky dokonce tlak jejich průmyslových výrobců, především z řad chemického průmyslu, v jejichž čele stál koncern Dow Chemical, zarazil dohody o exportu s opodstatněním, že vývoz zvýší Američanům ceny za energie.
První a jediný terminál pro export LNG byl společností Cheniere Energy uveden do provozu v roce 2011 v Sabine Pass. Od té doby ministerstvo energetiky jakékoliv schvalování vývozu LNG pozastavila. Až nyní, schválením exportu terminálu Freeport v Texasu, se situace začíná naklánět v prospěch exportérů i spotřebitelů v Evropě a dalších částech světa.
Americký plyn je například pro Evropany ve srovnání s cenou plynu z jiných zdrojů až šestinásobně levnější. Britská společnost Centrica například nedávno podepsala smlouvu s Cheniere Energy na dvacet let dodávek LNG, kterou bude britský energetik využívat pro vytápění 1,8 milionu tamních domácností.
Povolení pro terminál Freeport se týká zemí, které s USA nemají uzavřenou dohodu o volném obchodu, tedy například velkých odběratelů plynu, jako je Japonsko nebo Indie. Břidlicový plyn ze Spojených států by tak nejen mohl přinést snížení cen, ale především zakončit závislost evropských zemí na nespolehlivých a nestabilních dodávkách energie z východu.