Trestnost přetáčení kilometrů by měla uzákonit novela zákona č. 56/2001 Sb., kterou čeká již druhé čtení v poslanecké sněmovně. Někteří odborníci však varují, že novela problém s podvody při prodeji ojetých aut nevyřeší. Například v Německu či Belgii mají trestnost uzákoněnu již mnoho let, případy odsouzení za přetočení odometeru však nejsou veřejně známé. Přetáčení kilometrů je totiž jen velmi těžko soudně prokazatelné. Při projednávání podobného návrhu v minulých letech na Slovensku bylo navíc poukázáno na fakt, že přetáčení kilometrů je součástí jiného již uzákoněného trestného činu a návrh byl vládou SR zamítnut. Stejně tak přetáčení kilometrů spadá pod jiný trestný čin i v České republice.
„Přetáčení kilometrů nyní samo o sobě není trestným činem. Ve většině případů se ale jedná o dílčí jednání, kterým pachatel páchá jiný trestný čin. Zejména se jedná o trestný čin podvodu, tedy uvádění někoho v omyl,“ vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Zuzana Součková. „V současné době nejsme schopni prokazatelně určit historii změn v počtu najetých kilometrů. Těmito otázkami se kriminalističtí znalci zabývají v jednom z nových výzkumných projektů, který komplexně mapuje využití digitálních dat v motorových vozidlech,“ sdělila k aktuálním možnostem zjištění přetočení kilometrů a prokázání trestného činu tisková mluvčí Kriminalistického ústavu Praha Petra Srnková.
Přetáčení kilometrů a následný prodej takto upravených ojetých aut za vyšší cenu, než je jejich skutečná hodnota, by přitom šlo řešit komplexnějším a efektivnějším způsobem. Podle odborníků by pomohla pravidelná evidence najetých kilometrů u všech automobilů. Stočení najetých kilometrů by pak bylo jasně doložitelné. Vzhledem k tomu, že se mnoho ojetých aut k prodeji dováží do České republiky z jiných států Evropské unie, měla by být evidence propojená i s těmito dalšími státy. To umožňuje komunikační rozhraní Eucaris, které propojuje centrální registry vozidel členských zemí.
„Pravidelná kontrola najetých kilometrů by měla probíhat při technické kontrole vozidel na stanicích technické kontroly a při všech dalších vybraných úkonech s vozidlem. Následně by byl údaj zaveden do Centrálního registru vozidel. Po zapojení do celoevropského standardizovaného rozhraní Eucaris a jeho projektu zaměřeného na evidenci ujetých kilometrů MileAge by pak tyto údaje byly dostupné všem zúčastněným státům. Zabránilo by se tak klamání kupujících ojetých automobilů,“ objasnil princip evidence Roman Rak, jednatel společnosti Iris Ident, která vyvíjí software a databáze pro identifikaci vozidel.