Václav Klaus zdůraznil dobré hospodářské vztahy mezi Českou republikou a Hamburkem. „Hamburský přístav je náš přístav, dalo by se říct“, sdělil Václav Klaus. Česká republika má totiž na základě Versaillské smlouvy (1929) v přístavu pronajatou plochu o rozloze téměř 30.000 m2.
Václav Klaus poté v hamburské Hospodářské komoře otevřel německo-české hospodářské forum „Hospodářství České republiky na vzestupu“. Předseda Hospodářské komory Fritz Melsheimer apeloval na Václava Klause, aby u spolkové vlády při každé vhodné příležitosti zdůrazňoval zvláštní význam vodní dopravy po Labi pro bilaterální vztahy.
„Labe spojuje naše město s vaší zemí“, řekl Melsheimer. Velký díl nákladní dopravy je však dopravován po železnici, ačkoliv z hlediska Unie komon Labe-Odra, která sdružuje 32 českých, německých a polských průmyslových a obchodních komor, nabízí doprava říčními loděmi „obrovské výhody vzhledem k nákladům a trvání“.
Fritz Melsheimer zdůraznil také úzké vazby a intenzivní hospodářské vztahy Hamburku s Českou republikou. Hanzovní město profituje „velkou měrou“ na rozšíření EU na východ v roce 2004. Mezi novými členy je Česká republika jako obchodní partner pro Hamburk za Polskem na druhém místě. V České republice je aktivních nebo zde investuje více než 500 hamburských firem.
Večer přednášel Václav Klaus v „Übersee-Clubu“ v Laeiszhalle o aktuálním vývoji evropské integrace.