Počátkem listopadu hostila Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě konferenci RFID Future Morava. Sérii workshopů a přednášek zorganizovalo sdružení GS1 Czech Republic, odborné vydavatelství Sdělovací technika a Mezinárodní laboratoř pro výzkum a vývoj RFID technologií VŠB – Technické univerzity Ostrava. Konference se zúčastnilo přibližně osmdesát odborníků na problematiku automatické identifikace a technologie RFID a RTLS. Mezi nimi byli zástupci více než čtyřiceti firem a pěti akademických institucí.
Po několika úspěšných ročnících, konaných dosud v Praze, se RFID Future přeneslo na Moravu. Zde působí nezávislá laboratoř ILAB RFID z VŠB – Technické univerzity Ostrava, která představuje špičku v této oblasti v ČR, a je skvělou ukázkou spolupráce akademické oblasti s business sférou. Ústředním tématem prezentací konference s podtitulem „Přínosy technologií RFID a RTLS v průmyslu a logistice“ byl současný stav bádání v oblasti RFID a RTLS a praktické aplikace inovativních technologií.
Odborný program zahájili zástupci ČVUT v Praze prezentací poslední poznatků z oblasti nekřemíkových RFID technologií několika světových laboratoří. Analyzovali možnosti jejich praktického využití, především v oblasti masové výroby RFID tagů. Následovalo přenášené vystoupení Jongtaa Rhee z univerzity Dongguk v Jižní Koreji, který představil projekt výzkumu RTLS technologie.Tomáš Martoch ze společnosti GS1 Czech Republic pojednával o standardech EPC Global pro oblast RFID a Internet věcí. V úvodním bloku se dále prezentovala nezávislá laboratoř ILAB RFID z VŠB – Technické univerzity Ostrava.
RFID a RTLS v praxi
Druhý okruh patřil dodavatelům konkrétních řešení. S účastníky se o své zkušenosti podělila firma Combitrading, která představila projekt IQ Pack – inteligentní obaly opatřené radiofrekvenčními čipy. Ekonomické přínosy RFID pro podnikovou sféru ukázala prezentace firmy Gaben, která ve svém sídle v Ostravě nově instalovala výrobní linku pro vkládání RFID INLAY do sendvičových etiket smart label. Michal Herštus ze společnosti Point X představil přehled mobilních terminálů RFID.
Třetí blok konference tvořila série případových studií z konkrétních oborů a činností, kde se technologie RFID úspěšně uplatňuje. Těmi je například zabezpečení majetku a osob (RFID pro využití perimetrické ochrany společnosti 7 Marsyas Development), poštovní provoz (prezentace Žilinské univerzity), nebo sledování pohybu vozíků na přepravu květin v zahradnickém sektoru (prezentace společnosti Container Centralen Czech).
V závěru konference připravil Jan Gottfried z VŠB – TUO prohlídku laboratoře ILAB RFID v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava. Účastníci mohli vidět, jak tato nezávislá laboratoř prostřednictvím technologií RFID může účinně podporovat nejrůznější obory – řízení procesů v logistice, zejména v automobilovém průmyslu, jehož konkurenceschopnost na efektivní logistice do značné míry stojí, v surovinovém průmyslu, zdravotnictví nebo zabezpečení osob a majetku. Vybavení laboratoře je na velmi vysoké úrovni a stále se rozšiřuje. Laboratoř nabízí řešení projektů, provádění experimentů, testů a implementací technologií, i odborné inženýrské a finanční konzultace včetně projektového řízení pro business sféru.
Generálním partnerem konference RFID Future Morava byla společnost Combitrading. Dalšími partnery byly společnosti Gaben, POINT.X, TME Czech Republic, STMicroelectronics a ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM. Konference se konala s podporou společnosti Internet věcí o.p.s. s využitím prostředků evropského projektu RACE network RFID.
Více informací na http://rfid.vsb.cz/akce