Podle personálních agentur patří poptávka po adeptech na pozici bezpečnostního technika v logistickém odvětví spíše ke skupině neobvyklých požadavků. Poptávka po nich je proto sporadická. V některých distribučních centrech jsou povinnosti bezpečnostního technika v kompetenci více pracovníků, jinde se jedná o externího zaměstnance, který má na starosti více klientů.
Základní charakteristika této pozice se však v logistických společnostech příliš neliší. Bezpečnostní technik v provozu oddělení logistiky ve větší firmě nese zodpovědnost nejen za dodržování bezpečnostních předpisů, pravidel a norem, ale také za jejich stanovení. Kromě toho provádí audit dodržování bezpečnostních norem a hlídá následné dodržování jeho výstupů a doporučení. S novými nařízeními a normami seznamuje pracovníky na pravidelných školeních.
Bezpečnostní technik má v neposlední řadě ve své kompetenci systém hlídání revizí u vyhrazených a nevyhrazených technických zařízení, jako jsou skladové regály, dopravníkové dráhy, balancéry, zdvihací zařízení a podobně. Ve většině společností také navrhuje a organizuje systém pro hlídání platnosti revizí výše uvedených zařízení. „K dalším povinnostem bezpečnostního technika patří zodpovědnost za řešení ergonomie na pracovišti, za měření rizikovosti práce a stanovování kategorizace práce,“ upřesňuje Lucie Kryvošová, brand managerka z personální agentury MANPOWER.
Bezpečnostní technik úzce spolupracuje s vedoucím pracovníkem logistiky, ale také s vedoucím výroby, kterému posílá reporty o dodržování bezpečnostních pravidel a seznamuje ho se stavem bezpečnosti na provozu logistiky. K jeho povinnostem tedy patří pravidelné vyhodnocování a aktualizace rizik v souvislosti s vykonávanými činnosti. „Mezi naše klienty patří především společnosti z automobilového průmyslu, strojírenství a logistiky,“ dodává Lucie Kryvošová.
Ve větších společnostech bezpečnostní technik za svou činnost zodpovídá manažerovi oddělení bezpečnosti práce. Zpravidla se jedná o funkci bez podřízeného personálu, ve struktuře společnosti jde o pozici na úrovni specialisty.
Ideálním kandidátem bývá absolvent technické univerzity, fakulty bezpečnostního inženýrství. Vysokých škol se zmíněným zaměřením však nenajdeme mnoho, a tak jsou společnosti nuceny ze svých požadavků většinou slevit. Bezpečnostním technikem se proto podle Lucie Kryvošové může stát kandidát se vzděláním v oblasti logistiky, strojírenství a ekonomiky.
Od uchazeče se v prvé řadě očekávají zkušenosti v oblasti výrobních podniků či logistických firem a v neposlední řadě zkušenosti v BOZP. Šance kandidáta na pozici bezpečnostního technika rostou u pracovníka, který měl v předešlém zaměstnání na starosti provoz podniku.
Mezi požadované schopnosti bezpečnostního technika patří především flexibilní reakce na legislativní změny a jejich úspěšné implementování do potřeb výrobních popřípadě logistických firem se zaměřením na jejich praktické využití. „V některých případech lze přijmout kandidáta bez specifických znalostí související s funkcí bezpečnostního technika. Co však uchazeč musí mít, je alespoň základní povědomí o problematice bezpečnosti práce v logistice,“ zdůrazňuje Lucie Kryvošová.
Bezpečnostní technik by se neměl cítit jako úředník-teoretik. Naopak se od něho očekává schopnost své teoretické vědomosti úspěšně aplikovat do rutinního života výrobních a logistických center. Mělo by jít o člověka s komunikativními a organizačními schopnostmi, který umí pracovat samostatně a flexibilně. Důslednost, aktivní přístup a zvlášť zodpovědnost – především tyto schopnosti mu nesmějí chybět.
Současný pracovní trh trpí nedostatkem specialistů tohoto charakteru. Bezpečnostního technika proto není jednoduché nalézt. K metodám jejich získávání patří vyhledávání prostřednictvím inzercí na internetových portálech, v tištěných médiích a odborných časopisech. Další metodou personálních agentur je cílená prezentace na středních a vysokých školách.
Platové ohodnocení se pohybuje od 25 000 korun měsíčně. Zároveň se odvíjí od velikosti firmy, jejího zaměření, vzdělání a praxe adepta. Bezpečnostní technik může počítat s běžnými zaměstnaneckými výhodami včetně mobilního telefonu a notebooku.