Policové regály jsou vhodné ke skladování kusového materiálu nebo boxů do celkové hmotnosti 15–20 kg. Jejich použití je téměř univerzální, najdeme je ve skladech potravin i autodílů, kancelářích a spisovnách nebo například v obchodech.
Základním parametrem pro jejich rozdělení může být šířka polic. Dodavatelé nabízejí regály nejčastěji v šířkách 100 cm, druhý nejrozšířenější typ má šířku 130 cm. Hloubka regálů se pohybuje mezi 30 a 90 cm. Tyto rozměry jsou dány standardizací boxů. Krabice mají unifikované velikosti 30 x 30 x 30 cm či 40 x 40 x 40 cm, plocha polic umožňuje zakládání násobků plochy boxů. Regály se obyčejně konstruují do výšky dvou metrů, aby umožňovaly pohodlnou manipulaci se zbožím bez manipulační techniky; u regálů vysokých 2,5 m má obsluha k dispozici mobilní schůdky.
Základní požadavky, jakými jsou dostatečná nosnost a pevnost, vysoká variabilita a snadná přestavitelnost, určují konstrukci policového regálu. Základ rámu každého policového regálu tvoří vertikální konstrukční prvky, tzv. stojiny, které nesou veškerou hmotnost uloženého zboží i polic a dalších částí regálu. Jejich nosnost určuje kvalita použitého materiálu a především tvar profilu. Profil ve tvaru písmene L, který je typický pro levnější regálové systémy, představuje nejjednodušší variantu. Nejrozšířenější typy regálů mají T-profily; robustnější konstrukce lze dosáhnout použitím komplikovanějšího tvaru, kupříkladu uzavřeného profilu ve tvaru H. Tyto profily jsou technologicky náročnější na výrobu a to znamená vyšší konečnou cenu za regál.
Na nosnost stojiny má rozhodující vliv také tloušťka použitého plechu. Pokud výrobce regálu použije plech o tloušťce 0,8 mm, může dosáhnout celkového zatížení regálu 3 t, použitím 1mm plechu výrobce při stejném tvaru profilu dosáhne nosnosti 5 t.
Rám doplňují podélné nosníky a příčné výztuže. Jejich podpůrnou funkci ovšem mohou převzít samotné police, naopak regál s pouhými dvěma úrovněmi musí být uprostřed zpevněn další výztuží.
Během montáže regálu se nesmí zapomenout na instalaci křížových výztuh alespoň do každého třetího pole. Má-li regál jen jedno pole, musí být zajištěno křížovou výztuhou. Funkci křížové výztuhy splňuje rovněž zadní stěna, kterou výrobci dodávají na přání zákazníků ve formě drátěného rastru nebo ve variantě z plného plechu. Existují také varianty s bočními stěnami.
Standardně se regály vyrábějí z ocelového plechu v pozinkovaném provedení. Možná je i dodávka v lakovaném provedení v různých odstínech. O výběru povrchové úpravy rozhoduje náročnost a prostředí v provozu, kde mají být regály instalovány. Pozinkované regály se vyznačují výrazně vyšší odolností proti odření, technologicky náročnější výroba však zvyšuje jejich cenu. Proto se často využívá kombinace obou možností – lakovaný rám z důvodu nižší ceny a pozinkované police kvůli vyšší odolnosti.
Dodavatelé zpravidla nabízejí jednu nebo dvě standardní barvy laku. Klienti však kvůli posílení korporátní identity často poptávají speciální barvu. Takovýto požadavek jsou dodavatelé za příplatek většinou schopni splnit.
O pevnosti police rozhoduje mimo jiné množství a tvar ohybů pod zadní a přední hranou. Je třeba mít na paměti, že nosnost se vždy udává jako maximální hmotnost zboží rovnoměrně rozloženého po celé její ploše. Umístění jednoho objemově menšího kusu zboží o hmotnosti rovné nominální nosnosti police do jejího středu by mohlo mít za následek deformaci police.
Upnutí polic na stojinu může být dvojího typu. Nejčastěji se používá systém háčků. Ve stojinách jsou v pravidelných odstupech (obvykle kolem 35–50 mm) drážky, do nichž se zasunou k tomu uzpůsobené háčky na policích. Méně rozšířenou variantu představuje uchycení napevno šrouby. Háčkový systém je z hlediska montáže a demontáže velmi výhodný, regály je možné bez nářadí snadno rozebrat, což nabízí velmi snadnou přestavitelnost. Uživatel si tak může podle svých praktických zkušeností regál snadno rozšiřovat, dolaďovat jeho konfiguraci nebo v případě potřeby zcela přestavět. U regálů s přišroubovanými policemi se již neobejdeme bez patřičného nářadí, pořizovací cena těchto regálů je však nižší.
Policové regály je možné spojovat v celky – systémy. Regály se spojují do řady, zrcadlově i do několikapatrových systémů. To umožňuje efektivně využít plochu skladu a vytvořit funkční celek (layout) podle požadavků provozu či například prodejny. Renomovaní dodavatelé nabízejí pro konstrukci vícepatrových systémů veškeré potřebné komponenty včetně schodů, výtahů, zábradlí, osvětlení atd. Samotné regály mohou být kromě nezbytných polic vybaveny dělicími prvky, sítí na zavěšení krabiček, pracovními policemi, zásuvkami či zamykatelnými dvířky a celou řadou dalších prvků. Police bývají perforovány; otvory slouží k instalaci oddělovacích desek. Přestavitelnost polic skladovacího systému – tedy standardní vzdálenost mezi jednotlivými úrovněmi – je 25 mm.
Zákazník může svůj regálový systém vybavit rovněž řadou kovových nebo plastových boxů či přepravek, uzavřených či otevřených, většinou s možností pro připevnění štítků, ať již s čárovými kódy nebo ručním popisem. Toto příslušenství směřuje především k větší přehlednosti a pořádku ve skladu.
Pro lepší využití prostoru a snadnější a bezpečnější uložení specifického zboží lze policový regál vybavit také komponenty umožňujícími uskladnění dlouhých či rozměrově větších předmětů (pneumatiky, dlouhé tyče apod.).
Budoucí uživatel regálu se vždy snaží zvolit takové komponenty, které dodavatel nabízí standardně, a to z toho důvodu, aby nenavyšoval konečnou cenu nadstandardními požadavky za příplatek. Dodavatelé regálů v rámci jednoho systému nabízejí například police s nosností 100, 200 nebo 400 kg, šířky polí 1,0 nebo 1,3 m, různé standardní výšky stojin atd.
Naprostá většina na trhu dostupných regálových systémů obsahuje celou řadu prvků pro vyšší komfort používání, trendem je zavádění prvků ze složitějších skladovacích systémů, jako například sklon polic pro snazší vyjmutí předmětu z regálu.
Na základě konkrétních požadavků zákazníka jsou dodavatelé schopni doporučit konstrukci a jednotlivé komponenty nejvhodnější z hlediska odolnosti systému, jeho kapacity, přehlednosti i co se týče efektivity využití vynaložených prostředků. Základem předprodejního servisu je tedy především podrobná analýza potřeb zákazníka a následné vypracování studie s cenovou kalkulací až k detailnímu projektu. Do standardně nabízených služeb dále patří kompletní montáž.
Policové regály podléhají zákonem předepsané dvouleté záruce, nicméně dodavatelé běžně poskytují delší záruku, i pětiletou. Pokud je totiž policový regál zatěžován takovým způsobem, na který byl zkonstruován, dosahuje jeho životnost desítek let. Potíže mohou nastat ve chvíli, kdy je regálový systém zatěžován dynamicky (např. házením těžkých předmětů na police) nebo když si skladníci stoupají na spodní police, aby dosáhli na vyšší místa.
Pohled dodavatele
Důkladná příprava layoutu skladu se vyplatí
„Při přípravě layoutu systémů policových regálů je nutné pečlivě sledovat účel budoucího použití. Uložené předměty nesmějí přesáhnout hloubku regálu, výška regálů by neměla být zbytečně vysoká, rozhodně by neměla přesáhnout 2,5 m. Maximální využití prostoru pak nabízejí víceúrovňové multitier systémy. Úspěšnou instalací projekt samozřejmě nekončí, podle momentálních požadavků se systémy upravují, optimalizují a rozšiřují. Přitom se nesmí zapomínat na pravidelné kontroly v doporučeném intervalu jednou ročně. Inspekce je spojená s podrobnou dokumentací sledovaných parametrů, jako je nosnost pole či mechanická neporušenost segmentů. Monitoruje se zatížení, které bývá nezřídka překračováno, kontroloři sledují deformace. K inspekci je nejvhodnější zvát kontrolory autorizované výrobcem.“
Richard Fišer, DEXION