Strojírenská společnost Bosch Rexroth se sídlem v Brně prošla začátkem roku 2008 rozsáhlou restrukturalizací. Nejvýznamnější změnu představovalo přestěhování do nového výrobního závodu situovaného v bývalém areálu letiště Slatina v Brně. Přesun do nových prostor si vyžádal reorganizaci logistických procesů i samotného skladu. Nový brněnský sklad slouží oběma divizím závodu. Divize BRCZ se zaměřuje na prodej a servis komponentů z oblasti hydrauliky, pneumatiky, řídicích systémů a montážní a lineární techniky, divize BRnP zajišťuje výrobu hydraulických agregátů. Přestěhování do nového výrobního závodu si vynutil mimo jiné také významný nárůst objemu výroby, kvůli kterému se objem skladových zásob zvýšil meziročně o přibližně 70 %. Z hlediska skladových kapacit disponuje společnost Bosch Rexroth 950 paletovými místy; montáž hydraulických agregátů probíhá na ploše 4000 m2.
Velký počet položek a čas – hlavní výzvy při stěhování
Výrobní závod na doporučení mateřské firmy z Německa dlouhodobě s úspěchem ve svém skladu využívá osm výtahových systémů Kardex Shuttle. Automatické výtahové systémy jsou ve skladu využívány především ke skladování materiálu pro automatizaci a lehčích komponent pro hydrauliku. V souvislosti s restrukturalizací padlo rozhodnutí stroje doplnit dalšími dvěma systémy Kardex Shuttle XP 250 a jedním systémem Kardex Shuttle XP 500. Projektový tým tvořili vedoucí logistiky Bosch Rexroth, obchodník dodavatelské společnosti KARDEX a vedoucí servisu téže společnosti. „Vzhledem k velkému počtu polic v systémech Kardex a velkému množství uskladněných položek bylo potřeba najít optimální způsob vyskladnění systémů, aby byly co nejjednodušším způsobem a přesně podle softwaru Kardex PowerPick 5000 police následně vráceny zpět do původních systémů již na novém místě,“ popisuje přípravnou fázi projektu senior sales manager společnosti KARDEX Martin Danisz. „To představovalo velké nároky na přesnou evidenci všech lokací. Dále bylo potřeba demontáž systémů plánovat tak, aby byly montovány v nových prostorech podle nového umístění, které se výrazně lišilo od původního.“
Systémy byly přestěhovány, nainstalovány a spuštěny podle předem určeného časového harmonogramu za pouhých 21 dní, a to při nepřerušeném provozu. Právě krátká lhůta, kterou k realizaci projektu zadavatel stanovil, považuje Martin Danisz za největší výzvu. Zástupci společnosti Bosch Rexroth pak velice ocenili profesionalitu a rychlost servisních týmů dodavatele stejně jako jeho sesterské společnosti Stow ČR, která byla dodavatelem pevných policových a paletových regálů.
Vybavení skladu a nastavení procesů podporují sofistikovaný systém výroby
Fungování skladu je orientováno na principy BPS (Bosch Production System), které mají své základy mj. v jednotném toku materiálu, standardizaci a transparentnosti veškerých procesů a fungování pracovišť. Díky těmto postupům mohou pracovníci závodu využívat metody průběžného zlepšování, tzv. CIP (Continuous Improvement Process), za účelem vyhodnocování a eliminace ztrát z hlediska času, místa a nákladů, které efektivní fungování skladu významně ovlivňují.
Pracoviště příjmu je nyní ve fázi implementace konceptu, který je založen na již zmiňovaných principech BPS. Do jeho fungování jsou implementovány i výtahové systémy Kardex Shuttle, které jsou přímo součástí nového pracoviště. Pracoviště pro výdej materiálu do výroby (divize BRnP) pracuje na principu Planned Working Packages. To znamená, že skladník vychystává zakázky, ať už z pevných regálů nebo automatizovaných systémů Shuttle, do výroby vždy s předstihem na základě požadavku a plánu výroby. U prodejní divize, tedy BRCZ, jsou jednotlivé artikly vychystávány obratem po zadání požadavku. Za hladký průběh vychystávání odpovídá mimo systém SAP R/3 i software Kardex PowerPick 5000, napojený na systém SAP. Tento spravuje veškerá skladová místa „volného skladu“ v automatizovaných systémech stejně jako v pevných regálech.
V rychlosti vychystávání výtahy konkurují příručním policovým regálům
Zařízení, jejichž výška se pohybuje od 7050 do 7650 mm, mají více než 560 m2 skladovací plochy při zastavěné ploše pouhých 88 m2. Maximální zatížení na polici u systémů XP 250 dosahuje 315 kg, police v systému XP 500 mohou nést až 490 kg materiálu.
Úspora místa, výšková flexibilita a ověřená kompatibilita se systémem SAP byly také klíčovými faktory, které rozhodly o použití automatizovaných skladových systémů výtahového typu v novém závodě.
Důležitým faktorem při výběru skladovacího zařízení byla rovněž rychlost vychystávání z výtahových systémů, která je podle zkušeností pracovníků Bosch Rexroth plně srovnatelná s příručními policovými regály. Zboží je na policích výtahových jednotek pro zlepšení přehlednosti a čistoty provozu uloženo samostatně nebo v plastových boxech. Systémy Shuttle doplňují transportní vozíky, které ještě usnadňují a zrychlují práci obsluhy.
SW Kardex PowerPick 5000 komunikuje s řídicím systémem SAP R/3
Automatizované skladové systémy typu Shuttle disponují řadou bezpečnostních prvků. Bezpečnostní mříž z fotobuněk ve výdejovém otvoru, oddělující pracovní prostor stroje od obsluhy, zajišťuje maximální bezpečnost práce. Opláštění systému stejně jako automatické vnitřní dveře pak chrání uložené zboží před neoprávněným přístupem, nečistotami a prachem. Přehled o stavu skladových zásob zajišťuje napojení automatizovaných zařízení na software Kardex PowerPick 5000, který komunikuje s řídicím systémem SAP R/3. Tím je do značné míry zamezeno ztrátám materiálu na skladě. „Z prostorových i bezpečnostních důvodů představují dnes systémy Shuttle ideální řešení pro náš sklad,“ prozrazuje Jiří Selinger, vedoucí skladu ve společnosti Bosch Rexroth.
Dodavatel zajišťuje pravidelnou periodickou kontrolu výtahových systémů a poskytuje podporu komunikace SW zařízení s řídicím systémem prostřednictvím vzdáleného přístupu.
Fakta:
835 m2
činí celková kapacita jedenácti automatizovaných vysokoregálových výtahů. Plocha, kterou ve skladu zabírají, měří 52 m2.
1,11 m/s
je maximální rychlost extraktoru. Nejvyšší zatížení na polici činí 315, resp. 490 kg.