Charakteristika pozice project managera v logistice se příliš neliší od obdobné pozice v jiném odvětví. Project manager má jednoduše na starosti určitý projekt od A do Z. Vše začíná jeho důkladným naplánováním, pokračuje dodržováním termínů, vedením projektového týmu a hlídáním rozpočtu projektu. Dále project manager ručí za kontrolu kvality služby a související dokumentaci. Musí také sledovat všechna potenciální rizika. Kompletně je zodpovědný za komunikaci mezi všemi zainteresovanými stranami v projektu. Určitá specifika v oboru logistiky však vysledovat lze. Většinou jde o dva typy pozice project managera. První z nich je zaměřena na projekty zavádějící do firmy úplně nové procesy. Může jít například o implementaci nového zákazníka do logistického distribučního centra nebo o stěhování skladu do nových prostor. Druhý typ lze charakterizovat úkolem změnit stávající procesy k lepšímu, např. navrhnout a zavést změny, které povedou ke snížení skladových zásob.
V menších firmách se setkáme i s project managerem, jenž má na starosti oba typy činností. Naopak ve větších společnostech pravděpodobně najdeme více projektových manažerů. V nadnárodních či mezinárodních podnicích má project manager na starosti projekty na regionální úrovni, kde jde především o optimalizace logistických procesů.
Nejdůležitější předpoklad pro výkon pozice project managera spočívá v umění komunikace se všemi zainteresovanými stranami při realizaci daného úkolu. Jedná se o vedení firmy, obchodní oddělení i další úseky, kterých se implementace týká. Kriticky důležitá je pro úspěch projektu také komunikace se zákazníkem.
V případě menších projektů pracuje project manager samostatně, ale většinou jde o projektový tým pěti lidí. Vedení celého projektového týmu má svá specifika. Ten je totiž project managerovi přidělený zpravidla pouze na dobu omezenou – na období trvání projektu. Pracovník na této pozici nemá přímou zodpovědnost za členy týmu a právě o to je jejich management náročnější. Kvalitní project manager se proto vyznačuje schopností komunikace s několika odlišnými stranami. Z hlediska organizační struktury firmy se zodpovídá přímo vedení společnosti.
Ideálnímu kandidátovi na pozici project managera stačí u menších firem středoškolské vzdělání. U větších nadnárodních společností se šance získat toto místo zvyšují s vysokoškolským vzděláním ekonomického či přímo logistického zaměření. Pro oba typy společností však platí nutnost předešlé praxe nejlépe ze stejné pozice, popřípadě by měl znát operativu v logistice, mít zkušenosti s dopravou či skladováním.
„Často se na pozici project managera hlásí čerství absolventi VŠ. Klienti však na praxi trvají, neboť praktické zkušenosti s logistickými procesy a jednání s klienty jsou pro ně v těchto klíčových pozicích nenahraditelné. Project manager si musí být schopen získat si respekt mezi všemi zaměstnanci firmy i klienta, kterých se změny týkají, což by bylo pro čerstvého absolventa velmi těžké. Vítané jsou proto především zkušenosti s implementací nového klienta či s vykonáváním funkce supervizora ve skladu nebo v dopravě,“ říká Tamara Čermáková, senior konzultant společnosti Synergie.
Z jazykové vybavenosti se předpokládá znalost anglického jazyka. Komunikovat ale musí umět především v češtině, a to s řadou stran, které mohou mít na problém zcela rozdílný pohled. Ale mnohdy také hovoří se skladníky a operátory. „To vyžaduje také schopnost rychle přepnout z komunikace s vrcholovým vedením společnosti na jednání se skladníkem,“ tvrdí Tamara Čermáková. Komunikace musí být proaktivní, což znamená, že sám musí účastníky projektu pravidelně oslovovat, svolávat schůzky a posílat informační e-maily.
Od project managera se také očekává vysoká míra orientace na výsledky, převzetí zodpovědnosti za ně a řešení problémů v průběhu projektu. „Především však musí mít schopnost dotahovat projekty a úkoly do konce,“ zdůrazňuje Tamara Čermáková.
Najít ideálního kandidáta není jednoduché. Jsou zde totiž velké nároky na takzvané měkké dovednosti, kam patří již několikrát zmiňované komunikační schopnosti. „V praxi přesto někdy klient sleví právě z některých měkkých dovedností, popřípadě manažerských zkušeností. Z čeho však opravdu málokdy sleví, jsou předešlé zkušenosti v oboru,“ vysvětluje Tamara Čermáková.
Platové ohodnocení se odvíjí od dosaženého vzdělání a od již mnohokrát zmiňované praxe. U menší či střední firmy se pohybuje v rozmezí 50 000 až 70 000 Kč. U větší firmy na regionální úrovni projektů jde o rozpětí 80 000 až 100 000 Kč. Odměna je často vázána k jednotlivým termínům ukončení projektu a odvíjí se tak od jeho výkonu.