Co si máme představit pod pozicí analytika a programátora informačních systémů? Zjednodušeně řečeno jde o pracovníka, který vyvíjí určitý specifický firemní systém nebo rozšiřuje ten současný. U velkých IT společností je uvedená funkce většinou rozdělena mezi více pracovníků. Jde o vedoucího projektu, dále o analytika, konzultanta a programátora.
Úkolem analytika je především komunikace se zákazníkem. Na základě analýzy musí tento pracovník zjistit, co klient potřebuje. Získané informace předá analytik k dalšímu zpracování programátorovi. Konzultant zase řeší především provozní záležitosti se zákazníkem a dozoruje proces nasazení. Nad vším stojí vedoucí projektu, který řídí analytiky, konzultanty a částečně programátory.
Ať už mluvíme o čistém programátorovi či o kombinaci analytik-programátor informačních systémů, téměř vždy jde o pracovníka IT společnosti, kterého si logistická firma najímá pouze na dobu nutnou k realizaci projektu. Může jít například o formu outsourcingu. Doporučuje se přímo obrátit na IT firmu se zaměřením na logistické služby. Poptávka na tuto pozici vzniká především při zrodu nové logistické firmy nebo přechodu na nový systém. Konec spolupráce nastává po zavedení systému.
„Pokud se na nás nějaká firma obrátí s požadavkem na zmíněnou pozici, řešíme to outsourcingem. Programátor-analytik je pak naším zaměstnancem a my ho pouze půjčujeme,“ vysvětluje Jana Lambertová, personální manažerka z personální agentury Kariéra.
Podle Jany Lambertové je náplní práce analytika a programátora informačních systémů především analýza a pochopení skutečných potřeb a požadavků klienta. Právě on by měl být schopen získat potřebné informace od logistické firmy, které pomohou při výběru nejvhodnějšího informačního systému. Zjištěné informace musí umět analytik přeformulovat klasickému programátorovi, jenž podle toho vytvoří či upraví co nejvhodnější informační systém. „Pokud například společnost potřebuje vědět, kde se pohybuje její kamion, analytik-programátor jim poradí, že by bylo dobré propojení s navigační společností, která zajistí pomocí GPS sledování kamionů,“ vysvětluje Jana Lambertová a dodává: „Vhodný uchazeč by měl být schopen poradit uživatelům co nejsnadnější řešení. Zároveň je nutné poradit systém na základě funkčnosti a ceny.“
Ve finální fázi projektu předá analytik a programátor informačních systémů zákazníkovi pracovní verzi systému. Povinností analytika je dále schraňování připomínek ze strany klienta a jejich předávání programátorovi, který má možnost systém upravovat na základě zkušeností a připomínek zákazníka. Důležitým krokem je vytvoření manuálu pro uživatele a zaškolování zaměstnanců logistické společnosti.
Na sběr dat nutných k analýze potřeb a očekávání klienta se musí zpravidla počítat se třemi měsíci. Analytik-programátor tráví tento čas přímo ve společnosti v různých odděleních. Je nutné, aby poznal konkrétní požadavky uživatelů informačního systému. Další jeden až dva měsíce vyžaduje zpracování dat. Délka záleží na složitosti systému. V této fázi již není nutná přítomnost analytika-programátora ve společnosti. Poslední týdny se věnuje schraňování připomínek ze strany zákazníka a jejich řešení. Včetně zaškolení zaměstnanců klienta je nutné počítat s půlrokem na kompletní předání IS.
Z hlediska struktury společnosti je analytik-programátor podle Jany Lambertové zodpovědný obchodníkovi, projektovému manažerovi a vedoucímu vývoje. Jemu jsou naopak podřízeni programátoři, kterým dává úkoly.
Ideální kandidát na zmíněnou pozici by měl mít vysokoškolské vzdělání, nejlépe se zaměřením na aplikovanou informatiku. Od vhodného uchazeče se též očekávají zkušenosti s podobnými projekty. Pokud jde o středoškolsky vzdělaného pracovníka, jsou požadovány nejen výborné reference od IT společnosti, ale též od klientů, kde úspěšně dokončil projekt.
„Kromě uvedeného vzdělání nesmí chybět analytikovi-programátorovi komunikační talent, empatie a umění pochopit klientovy problémy. Dále musí být schopen srozumitelně přeložit programátorskou terminologii klientovi,“ upřesňuje Jana Lambertová.
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006 byl průměrný hrubý příjem analytika-programátora 33 600 korun. Samozřejmostí jsou benefity v podobě notebooku, mobilního telefonu a mnohdy služebního vozu.