Z analýzy mezinárodní poradenské společnosti Colliers International vyplývá, že jen v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla nájemní aktivita 152 000 m2. To představuje v meziročním srovnání nárůst o téměř 77 %. Poptávka přitom přichází zejména ze sektorů automobilového průmyslu a spotřební elektroniky, což je situace, kterou Česká republika pamatuje z dob největšího ekonomického růstu. „Také se potvrzuje trend, který jsme zaznamenali již v druhé půlce loňského roku – poptávka přichází od firem, které sem přesouvají výrobu i logistické kapacity z jiných trhů, především ze západní Evropy,“ říká Karel Stránský, řídící partner Colliers International a šéf průmyslové divize.
Z dat Colliers dále vyplývá, že tato poptávka roste nepřetržitě již od druhého čtvrtletí loňského roku. V důsledku toho klesá neobsazenost a sklady, které ještě loni zely prázdnotou, se postupně zaplňují. „Aktuálně se neobsazenost pohybuje mezi sedmnácti a osmnácti procenty, trh se tedy vrátil někam na úroveň druhé poloviny roku 2008,” přibližuje Stránský. „I pro druhé čtvrtletí registrujeme zvýšený zájem o skladovací a výrobní kapacity, před podpisem je aktuálně více než 48 000 m2 v Praze a v Plzeňském kraji,” pokračuje Stránský. Optimistické vyhlídky nedávno potvrdil také Český statistický úřad, podle nějž vrostla v únoru česká průmyslová výroba meziročně o 7 %. Při stávajícím tempu růstu se tak veškeré neobsazené haly, kterých Colliers registruje zhruba 631 000 m2, zaplní do konce letošního roku. Dá se tedy očekávat pozvolný růst nájemného, zejména v nejžádanějších lokalitách Prahy a západních Čech.
Průmyslový trh má oproti kancelářím či maloobchodním prostorám obrovskou výhodu – dokáže daleko pružněji reagovat na změny. Zatímco výstavba nákupních center či kancelářských budov trvá déle než rok, průmyslové haly jsou hotovy za několik měsíců. S nástupem krize byla okamžitě zastavena jakákoli spekulativní výstavba, což výrazně zmírnilo negativní dopady poklesu poptávky, protože nerostla ani nabídka.
Investiční déja vu
Relativně mrtvo je zatím na českém investičním trhu, a do jisté míry se tak opakuje vývoj z počátku loňského roku. Trh znovu táhnou zejména čeští investoři, aktivní jsou tradičně také německé a rakouské fondy. V jejich hledáčku jsou však jen ty nejkvalitnější kancelářské projekty, kterých je ale v Praze jako šafránu.
Mezi tři nejvýznamnější investiční transakce letos patří prodej sídla společnosti Nestlé na Praze 4 (22 mil. eur) a sítě obchodů společnosti Betonstav (18 mil. eur). V obou transakcích nakupovala česká investiční skupina CPI Group. Kancelářskou budovu Vyšehrad Victoria koupil od společnosti Skanska rakouský investiční fond Hypo Real Invest (13,5 mil. eur).
Šancí na oživení investičního trhu by mohly být investice do rezidenčních i komerčních developerských projektů, kterých je na prodej celá řada. Investory však stále odrazuje neochota bank financovat akvizice a také nejistota budoucího vývoje realitního trhu.