Brno je nejdražší průmyslovou lokalitou v České republice. V žebříčku Nejdražší průmyslové plochy světa se umístilo na 25. místě. Přes pokles nájemného se posunulo v žebříčku nahoru z loňského 30. místa. Studii každoročně vydává poradenská firma v oblasti nemovitostí Cushman & Wakefield. Letos ji zveřejnila v souvislosti se zahájením mezinárodního realitního veletrhu MIPIM v Cannes. Hlavním hodnotícím kritériem je výše nájemného v moderních průmyslových objektech v nejlepších lokalitách světa.
“Nájmy za průmyslové plochy jsou důležitým ekonomickým ukazatelem, protože jsou úzce provázány s výrobou a poptávkou po spotřebním zboží. V loňském roce klesaly všude ve světě, koncem roku jsme však již zaznamenali náznaky stabilizace,” říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.
“Brno je v rámci České republiky nejdražší, především díky omezené nabídce a poměrně malé konkurenci. Ve srovnání s druhou nejdražší lokalitou je o 10-15 procent dražší. V Brně dnes nájemce běžně zaplatí okolo
4 euro/m2 měsíčně, v Praze je to okolo 3,5 eura/m2 za měsíc. Dá se očekávat, že v příštích několika měsících se tato situace nezmění,“ dodává Ferdinand Hlobil.
Nejvyšší nájmy se platí na londýnském letišti Heathrow (200 euro/m2 ročně), které žebříčku jednoznačně dominuje. Nájemce zde zaplatí zhruba o 30 procent více než v Tokiu (152 euro/m2 ročně) a Hongkongu (146 euro/m2 ročně), kterým patří druhé a třetí místo. “Letiště Heathrow je velmi specifický trh. Svou velikostí a významem letištní přepravy, v kontextu Británie
coby bohaté ostrovní země, má celosvětově málo srovnání. O pronájem skladových a průmyslových prostor v této lokalitě mají kromě logistických firem zájem provozovatelé duty free obchodů, restaurací, catering leteckých společností, firmy orientované na import-export atd. Ti všichni potřebují být letišti co nejblíže a jejich poptávka drží ceny skladů i pozemků bezkonkurenčně vysoko,“ říká Ferdinand Hlobil.
Střední Evropa zaznamenala propad srovnatelný s Evropou západní – okolo 3 procent. Významný propad cen nájemného nastal v postsovětských zemích, například v pobaltských republikách o více jak 30 procent, na Ukrajině o 22 procent. „Developeři ve střední Evropě včas zastavili novou výstavbu a u existujících ploch přicházeli se zajímavými pobídkami, aby nájemce povzbudili k prodloužení nájemních smluv,“ říká Ferdinand Hlobil.
„Všechny středoevropské země (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) si v žebříčku o několik míst polepšily.
Trh i přes mírný propad cen funguje dobře a region byl krizí zasažen méně než řada západoevropských zemí. Střední Evropa má obrovský potenciál růstu spotřeby. Navíc těží ze své výhodné polohy v těstném sousedství západní Evropy, v levnější pracovní síle a relativně dobré kupní síle obyvatelstva,“ dodává Ferdinand Hlobil.
Studie Industrial Space Across the World monitoruje výši ceny za pronájem průmyslových lokalit ve 49 zemích světa. Za každou zemi je vybrána nejdražší lokalita, která ji následně reprezentuje ve vyhlašovaném žebříčku. Aktuální žebříček je zpracovaný na základě údajů z období leden – prosinec 2009. Pro zajištění srovnatelnosti údajů z různých částí světa jsou ceny vypočteny na základě mezinárodní metodiky a zahrnují kromě nájemného také daň z nemovitosti a servisní poplatky související s provozem nemovitosti (tzn. platby za energie, pojištění apod.). V tabulce níže jsou uvedeny ceny vypočtené dle mezinárodní metodiky.