Zajištění provozuschopnosti skladu vyžaduje dobré vedení skladových operátorů. V provozech s jedinou denní směnou tuto úlohu obvykle plní vedoucí skladu, případně jmenovaný předák či team leader. Pracuje-li sklad ve dvousměnném nebo třísměnném režimu, je třeba mít pro každou směnu stanoveného vedoucího směny (směnového mistra, group leadera…). Člověk pracující na této pozici koordinuje práci své směny. Dá se tedy říci, že pro danou směnu řídí chod skladu.
Mezi jeho úkoly patří zejména organizace práce skladového personálu. Ve spolupráci s dispečery či plánovači stanovuje plán skladových operací a následně rozděluje práci mezi jednotlivé skladníky či týmy tak, aby jejich pracovní čas byl optimálně využit. (Zde samozřejmě záleží na tom, do jaké míry je sklad řízen informačním systémem.) Každopádně však v průběhu celé směny kontroluje dodržování nastavených procesů, dohlíží na plnění časového plánu i na dodržování bezpečnostních předpisů. Pokud jde o větší sklad, v němž pracuje několik desítek lidí v každé směně, bývají skladníci rozděleni do týmů, které mají své vedoucí. Ti jsou pak podřízeni vedoucímu směny.
V rámci své směny zodpovídá rovněž za kvalitu práce skladu. Řeší též mimořádné situace i případné stížnosti zákazníků.
„Směnový mistr tak v určitém smyslu plní funkci prostředníka mezi středním managementem firmy (vedoucím skladu, ředitelem provozu apod.) a jednotlivými skladovými operátory,“ říká Petra Narwa, konzultantka společnosti HR logistic support.
Pozici vedoucího směny je však třeba chápat jako organizační a kontrolní. Přestože může svým nadřízeným podávat určité podněty či nápady, jemu samotnému nepřísluší měnit skladové procesy. Nerozhoduje ani o dlouhodobých plánech, počtu pracovníků, vybavení skladu atd.
Pracuje-li sklad s papírovou formou expedičních listů, musí směnový mistr zajistit, aby veškeré informace byly řádně zadány do databáze informačního systému. K tomu má obvykle k dispozici skladové administrátory.
Významnou část jeho pracovní náplně ale tvoří i další administrativa. Pro své podřízené musí například zajistit bezpečnostní školení, řeší pracovní úrazy, pro účetní oddělení připravuje podklady pro výpočet mezd pracovníků jeho směny. Pokud dojde k chybě nebo k úrazu, musí podle záznamů či záběrů kamer vypátrat, kdo je za problém zodpovědný. V rámci administrativní činnosti rovněž dohlíží na to, aby jeho podřízení měli platná oprávnění pro řízení manipulační techniky a aby absolvovali povinné pravidelné lékařské prohlídky nutné pro práci ve směnovém režimu.
Z uvedených zodpovědností a pracovní náplně vedoucího skladu vyplývají jeho nezbytné znalosti, schopnosti a charakterové vlastnosti. „Jelikož jde zejména o vedení lidí, měl by být schopen s nimi bez problémů mluvit a vysvětlovat jim, co je potřeba,“ uvádí Petra Narwa. „Na druhou stranu jsou situace, kdy nezbývá než vydávat konkrétní příkazy a trvat na jejich plnění.“
Od vedoucího skladu se tak vyžaduje přirozená autorita, schopnost získat si respekt a loajalitu podřízených. Nezbytná je rozhodnost a organizační schopnosti. Musí mít ale také trpělivost a dokázat jednat asertivně. Vedoucí směny bývá totiž často hodnocen i podle efektivity fungování skladu, podle servisní úrovně či podle počtu chyb. Přesto, pokud k nějakému problému dojde, by měl zůstat klidný, nechovat se vůči podřízeným arogantně a jednat spíše asertivně.
Směnový mistr pro svou práci nepotřebuje vyšší vzdělání. Řada firem se spokojí s maturitou nebo i s výučním listem. Měl by mít ale zkušenosti s vedením lidí a také praxi ve skladu. U skladových provozů, na něž navazuje výroba, využije rovněž znalosti výrobního procesu.
Poskytne mu to schopnost účinněji rozhodovat v případě, že sklad má z jakéhokoliv důvodu problémy s dodávkami. Klesá tak ohrožení plynulosti výroby. Nezbytné jsou určité znalosti skladových procesů a jejich optimalizace, principu skladové evidence apod. Musí být rovněž schopen pracovat s počítačem. V řadě případů bývá také požadována znalost cizího jazyka (obvykle angličtiny) z důvodu přímé komunikace s klientem. Velkou výhodu kandidáta představuje schopnost ovládat různé typy manipulační techniky a také zkušenosti s mobilními terminály. Díky tomu dovede zaměstnancům lépe vysvětlit a předvést vše potřebné.
„Firmy se obvykle snaží vedoucího směny nalézt nejprve mezi stávajícími zaměstnanci. Volí člověka, kterého si ostatní pracovníci váží. Až ve chvíli, kdy vhodného člověka nemají, například kvůli požadavku znalosti jazyka, požádají o pomoc HR agenturu. Najít vhodného kandidáta ale není jednoduché,“ vysvětluje Petra Narwa.
Ačkoliv jde o vedoucí pozici s nemalou zodpovědností, neplynou z ní směnovému mistrovi výrazné výhody. Základní plat se pohybuje v rozmezí 18 000 – 25 000 Kč s tím, že zde může být určitá pohyblivá složka reflektující fungování skladu. Pokud však směnový mistr přesvědčí svými schopnostmi, může po několika letech s úspěchem kandidovat na pozici vedoucího skladu.